Öyle bir seyir defteri…

Yeni uzay yolu filmi (yeni nesil yeni seçim)

15 Ekim 2009 Perşembe, 08:54 | Film / TV

Aslında sinemalara geleli çok oldu ama ben o sırada değil, dün akşam seyrettim. Kötü olacağını düşünüyordum, sinemaya gidenlerden de “harika, mutlaka izlemelisin” gibi bir geri besleme almayınca bende herhangi bir heyecan yaratmadı. Yeni tiplemeler olsa tamam da, orjinal serinin yeni karakterlerle tekrar çekimi, üstelik önceki filmlerle de öyküyü tutarlı olmayacakmış… cık.

Tüm beklentilerimden arınarak oturdum başına. Şaşırtıcı biçimde pek beğendim ve eğlendim. Önceki film/dizilerdeki öyküye de çok güzel bağlayarak bir “fork” yaptılar — senaryo da bence hiç fena değil. Özellikle “doktor”u hayranlıkla izledim, bu kadar mı orjinal karakterin aynısı oynanır. Mimikler, konuşma şekli, vücut dili aynı depresifliği harika biçimde vermiş. Kirk özellikle filmin ortalarından sonra tam Kirk oluyor.

Uhura’sı, Çekov’u falan derken herhalde oynayanlardan tek sırıttığını düşündüğüm Spock oldu. Aralarında tek “popüler” oyuncunun (Heroes dizisindeki Sylar tiplemesi) o olması acıklı. “Kötü” oynamıyor ama ne orjinal Spock’ı yakalayabiliyor (ki Leonard Nimoy’un da muhteşem bir oyuncu olduğu söylenemez), ne de kendinden bişiler katabiliyor.

Umarım ikinci filmini ya da dizisini çekerler bu kadro ve senaryonun… Keyifle izlerim.

  1. “Yeni uzay yolu filmi (yeni nesil yeni seçim)” İçin Yapılan 1 Yorum

  2. Emre Sururi 15 Ekim 2009 Perşembe günü dedi ki :

    Yazdıklarınıza tamamıyla katılıyorum. Yeni karakterlerin eskilerini andırmaları (ve bunun özenti değil de, basbayağı bir saygı duruşu şeklinde kotarılabilmiş olmasının başarısı) gerçekten hayli keyif verici idi. Karakterlerin endamlarını bizlere birer birer göstermeleri filmin ilk yarısı boyunca süren bir şölen gibiydi. Bir de, ==spoiler uyarısı==

    Kirk’ün babasının arabasını çaldığı sahne doğrusu çok iyi bir sentezleme (füzyon?) örneğiydi. Hangi yıldasın? ikibinbilmemkaç, araba 60ların arabası, çalan müzik (beastie boys – sabotage) 90’lardan..

    Gönül isterdi ki Spock rolünü Big Bang Theory (ve Garden State)’deki benzer rollerden tanıdığımız Jim Parsons üstlenmiş olsaydı.

    Filmle ilgili bir eleştirim de, Kirk’ün annesine çok az bir zaman ayrılmış olmasıydı. Jennifer Morrison’ın canlandırmaya devam edeceği bir Winona Kirk spin-off’una kalbimin en üstünde her daim yer olacaktır. Hatta Spock’ı da o oynayabilir, mahzuru yok (role uygun makyaj yapılmaması kaydıyla (konuyla ilgili bkz. Kirstie Alley). 8)

Bir Yorum Yazın