Öyle bir seyir defteri…

“Tüm ATM’ler Birleşti”… ama nasıl?

05 Ekim 2009 Pazartesi, 10:19 | Memat

Perşembe günü arabayla giderken hemen her semtteki reklam panolarında Bankalararası Kart Merkezi’nin verdiği “Tüm ATM’ler Birleşti” reklamı vardı boy boy. 1 Ekim’den itibaren her banka ATM’sinden banka kartı ile para çekilebiliyormuş.

“Altın Nokta” gibi uygulamalarla daha önce benzerleri yapılabilen bu uygulamanın artık tüm bankalarca ortak ve sağlıklı bir biçimde uygulanabildiği düşünerek sevindim. Bityeniği var mı diye araştırmak gerek diye düşündüm.

Gün içinde para çekmem gerekti; Garanti Bankası ATM’si arızalı olduğunda, tarihin tam 1 Ekim olduğu aklıma geldi, eh yeni bir ATM aranmaktansa ilk gününde bu uygulamayı bir deneyeyim, nasıl olsa acayip bişi olursa işlemi yapmam iptal ederim diyerek karşıdaki AnadoluBank ATM’sine gittim.

Kartımı taktım, önce hesap bakiyesine baktım, sonra uygun miktarda para çektim. Hiç de bir problem çıkmadı; her şey tıkır tıkır işledi. Ne güzel, artık fellik fellik belli bir banka ATM’sini aranmaktan kurtulacağız diye düşündüm.

Düşündüm düşünmesine de daha sonra bilgisayar başına geçip banka ekstreme baktığımda yanıltıldığımı farkettim. Banka “hesap bakiyesi görüntülemek” için 0.5 TL, para çekmem için de 4 TL işlem parası kesmişti. Üstelik bunun için işlemler sırasında bana herhangi bir bilgi de vermemişti.

Bir sonraki geçişimde o büyük boy reklam panolarına baktım. Yarım metre yakınında falan olmadığınız sürece okuyamayacağınız bir yazı tipinde “işlemler için her banka kendi keyfine göre ek komisyon keser” diye not düşmüşler. Ne kadar kesileceği de belli değil. Yolların refüjündeki bu reklamdaki o kısmı okuyabilmek için arabayı yanında durdurup, kafayı uzatıp dikkatle bakmanız gerekiyor.

Koskocaman billboard’a kocaman yazı tipleriyle “Tüm ATM’ler Birleşti” diye yazıp “masrafın” dikkat çekmemesi için sinek pisliğinden daha küçük yazılarda yazanların adi bir dolandırıcıdan farkları olduğunu sanmıyorum. Sadece yasaya uydurmayı başarıyorlar, fantastik romanlardaki “lawful evil” tipinde. Aynısı televizyon (jet hızıyla geçen küçücük yazılar) ve birçok medyadaki reklamda da yapılıyor.

Evet, bu sefer beni 4,5 TL için dolandırmayı başardılar. Belki bu çok önemli bir para değil ama bu şekilde kandırılmış olmanın acısı insanın içine fena oturuyor. Sayelerinde bankalara (ve bilumum bu şekilde reklam yapan kuruluşlara) zaten olmayan güvenim daha da azaldı.

 1. ““Tüm ATM’ler Birleşti”… ama nasıl?” İçin Yapılan 1 Yorum

 2. prb 07 Ekim 2009 Çarşamba günü dedi ki :

  Forward mail olarak dolaşmaya başladı bu bilgiler:

  BAZI BANKALARIN ORTAK ATM KULLANIMI İÇİN ALDIKLARI KOMİSYONLAR

  Yapı Kredi Bankası
  Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş
  Para Çekme Komisyonu 3.5 Lira

  İş Bankası
  Bakiye Görüntüleme 0,25 kuruş
  Para Çekme 1 lira 70 kuruş

  AkBank
  Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş
  Para Çekme 4 lira

  Ziraat Bankası
  Bakiye Görüntüleme 0,20 kuruş
  Para Çekme çekilen miktarın yüzde 1 + 75 kuruş

  Garanti Bankası
  Bakiye Görüntüleme 0,50 kuruş
  Para Çekme 4 lira

  Citibank
  Bankanın ATM’lerinden işlem yapılabiliyor ancak banka ilgililerine komisyon miktarı bilgisi gelmemiş.

  Fortis
  Bakiye Görüntüleme 2 lira
  Para Çekme 4 lira

Bir Yorum Yazın