Öyle bir seyir defteri…

WordPress’e n tane girdi/yazı eklemek

02 Aralık 2008 Salı, 23:31 | Gezegen

Gazete küpürlerinin yayınlanacağı bir site için WordPress’e yüzlerce taranmış resim (küpür) girdisi eklemek gerekiyordu. Resimlerin dosya isminde aslında gerekli hemen her veri var — tarih (girdi tarihi), kategoriler, onlardan oluşturulacak başlık.

Bunun üzerine bu işi otomatize edip işin ameleliğinden kurtulmanın yollarını aramaya başladım :). “İçe Aktar” bölümünde genelde başka servislerden veri aktarmak var, bir dosyadan veri aktarma gibi bişi yoktu. Elle yazmak mümkün ama WordPress’in bir girdiyi kaydederken hangi tablolara ne işlediğini bulmak işime gelmedi, yapılmışı vardır mutlaka diye düşündüm. WordPress eklentilerine göz attım ama WordPress’in eklenti bölümünde o kadar fazla eklenti vardı ki (3000+), olay samanlıkta iğne aramaya döndü. Birkaç tane toplu veri girme eklentisi buldum ama çok işimi görmedi.

Derken bir ışık yandı (evet, malum mekanda), CSV içe aktarma eklentisi aramaya başladım ve buldum. Üstelik yetmemiş, özgür yazılımın güzelliği, birisine aynı girdi için çoklu kategori/etiket eklemek lazım olmuş, bir programcıya yaptırmış ve geliştirttiği halini yayınlamış. Benim de birden fazla kategori girmem gerekiyordu.

Artık iş sadece elimdeki dosya isimlerinden eklentinin istediği tatta bir CSV dosyası üretecek ufak bir betik yazmaya dönüştü. Onu da yazıp WordPress bir sürü yazıyı otomatik oluştururken arkama yaslandım :)

Bir Yorum Yazın