Öyle bir seyir defteri…

MKW dosyalarını Linux’ta açmak

12 Kasım 2008 Çarşamba, 14:20 | Gezegen

Bugün elime bir adet mkw dosyası geçti. Pek nadir kullanılan müzik sıkıştırma formatlarından. Ne oynatacak, ne de dönüştürecek bir program yoktu sistemimde.

Bu konulardaki elim/ayağım olan shntool‘un açması gerekirdi acaba ek bir araç mı kurmam gerekli diye sayfasına baktım. Evet, açabiliyor ama sadece Windows sürümü olan bir kod çözücü kullanarak… Shntool genelde basit araçlar kullanır, bunu da Wine’la çalıştırabilirim herhalde diye gidip sayfasından indirdim. Açıp çalıştırmaya kalktığımda mfc42.dll dosyasını bulamadığını söyledi. Google’a yazdım, hemen çıktı bir “dll indirme sitesi” (böyle nesneler var anlaşılan Windows kullanıcıları için), indirdim, içinden çıkan readme’sindeki bilgilere göre ev dizinimdeki .wine/drive_c/windows/system altında kopyaladım. Ve çalıştı… Birkaç dakika içinde wav’a çevirmiş ve oradan artık kendi istediğim ufuklara (cue dosyasına göre parçalara bölmek ve flac’a çevirmek) yelken açmıştım bile.

Mkw de çok başarısız bir sıkıştırma formatıymış laf aramızda :). 737 MB’lık wav’ı sadece 633 MB’a indirebilmiş. Aynı dosyayı flac’a çevirince 515 MB’a indi.

Bir Yorum Yazın