Öyle bir seyir defteri…

Somon Füme Salata

10 Eylül 2017 Pazar, 21:16 | Yimmek

Metro Market’in beğendiğim, başka marketlerde bulamadığım belli ürünleri var. Biri de Metro Market’in Erüst Tarım’a yaptırdığı karışık salatalar. Erüst Tarım yaklaşık bir 20 yıldır paketlenmiş değişikli çeşit çeşit otları marketlere götüren bir firma. Hep görüp imrenip, fiyatlarına bakıp vazgeçiyordum. Taa ki bu karışık salatalara kadar.

“Ege Salata” olarak adlandırdıklarını bazen hazır olarak Peynirli Ot Salatası‘nda kullanıyorum.

“Balık Salatası” olarak dedikleri ise şaşırtıcı biçimde :P balığın yanında gerçekten güzel gidiyor (çok kere test ettim, onayladım). İçinde (ürün ağzıyla) “değişen miktarlarda” salanova, rakula, kuzu kulağı, pancar yaprağı, frenk maydanozu, fesleğen ve şiniklav varmış. Ben bu otların anca yarısını Ankara’daki pazarlarda bulabiliyorum :P.

Somon füme pek sevdiğim bişi. Norveç somonunun kendisini özel olarak aramasam da (o kadar güzel deniz balığı varken, ne gereği var), fümesinin ayrı bir yeri var. Pişirmeden yenebilmesi en güzel özelliklerinden biri. Soğuk yenen yiyeceklere (ör: salata, suşi, vs) çok yakışıyor.

Dışarıda yediğim somon fümeli salataları ise bugüne kadar pek sevemedim. Ya sevdiğim ot/sos karışımını tutturamıyorlar, ya malzemelerin oranları bana uymuyor (şu daha fazla olaydı şeklinde), sonunda oturup kendim yapmaya karar verdim.

Hızlı ve kolay bir somon füme salata için, Metro Market’in balık salatasını doğradım. Üzerine somon füme ekledim. Kapari turşusu da pek güzel gidiyor, ondan da kattım. Halka halka doğranmış zeytinlerden (siyah-yeşil karışık) kattım. Salatanın çok kuru olmaması için biraz da zeytinyağı katıp, karıştırdım.

Elimde yoktu ama olgun bir avokadom olsa, bir avokado da doğramayı denerdim içine. Bir de hazır salata paketi yerine, daha az otla (bol roka ve göbek salata) da bir deneme niyetindeyim. Kırmızı tatlı biber (kapya dedikleri) de ince ve uzun doğranmış olarak güzel gidebilir.

Bir Yorum Yazın