Öyle bir seyir defteri…

Olimpiyatların anlamı

14 Temmuz 2005 Perşembe, 18:22 | Gezegen

Başımız göğe erdi. Her yeni parça alımında olduğu gibi donanım parkını kafamızda en bi optimize olacak biçimde düzenledik.

Masaüstü makinamın diski 200’e büyüdükten 1 hafta sonra, AMD64 oldu. DVD yazıcım siyahlaştı, üstelik çift katman basar hale geldi. Slackware’den Gentoo’ya geçti (tam geçemedi tabii, derle derle gidiyor hala).

Didem’in makinasının ana kartı değişti ve diski SATA oluverdi. Yetmedi, yılların Mandrake’si Slackware’e dönüşüverdi.

Ekin… tüm bu işleri gerçekleştiren baş aktör olarak kendi makinasını da unutmadı. Ekran kartı 128 MB’a fırladı, kasası değişti.

Hala yapılacak neler neler var :

– 2 IDE diski ile beraber RAID’lenecek bir dosya sunuculuk parça çıktı. Henüz daha kendisi paramparça durumda, yarın birleşecek.
– Mevcut sunuculardan birini RAID’lemekte kullanacağımız fazladan bir diskimiz oldu. Onu sök, onu buna tak, bunu ona tak yapıp (fasulyee); iki tane tıpatıp aynı diski boşa çıkarıp RAID’leyebileceğiz.
– RAID’lenecek diski boşa çıkarma uğruna torrent diskimden oldum. Kendisi USB’den bağlanan alüminyum bir kutu içinde taşınabilir disk oldu. Sincan – Ostim çevresinde ter dökecek. Ama bu iş böyle bitmezz — hain planlarım var, torrentler disksiz kalmazz.

Sök, tak, parçala, yedekle, kur, ayarla-dur — 75 dakika kesmez, en az 1 haftası var. İş yoğunluğuna göre belki daha bile fazla.

Bir Yorum Yazın