Öyle bir seyir defteri…

Mandalina -> Portakal Geçişi

26 Ocak 2009 Pazartesi, 10:28 | Yimmek

Kış meyvaları arasında bir favori seçmem gerekse, o tartışmasız mandalina olurdu. Ne kadar tatlı, sulu, nefis bir yiyecektir o… Yıkanması gerekmez, bıçak gerektirmeden elle soyulabilir. Elde bıraktığı narenciye kokusundan da rahatsız olunduğunda sabunla çıkarmak mümkün.

Kötü tarafı mevsiminin ancak bir-iki ay sürmesi. Tam olgunlaşmadıklarında ekşi oluyorlar, yılbaşından sonra da fazla olgunlaşıp karta kaçıp tatsızlaşıyorlar. Her sene mandalinayla vedalaşmak ayrı bir zor olur benim için. Yılbaşından sonra da şansımı zorlamaya devam ederim. İlk tatsızlaşmasından sonra hemen vazgeçemem, belki öylesi denk geldi deyip ikinci bir kere denerim, ancak o da güzel çıkmadığında pes ederim. Bir aldım mı en az 3-4 kilo aldığım için de, bu iki haftaya varan bir sarkmaya neden olabilir.

Dün sonunda pazardaki tüm mandalinaları es geçip yemelik portakal aldım ve mandalina ile yollarımızı bir dahaki kışa kadar ayırdık. Meyvaların lezzeti ne kadar bağlıyor beni kendilerine. Yıl boyunca birçok meyvadan mevsimi geçtiğinde zor ayrılıyorum. Sanki başka bir meyvadan hiç lezzet alamayacakmışım gibi geliyor ama değişen mevsimle yeni bir meyva farklı dünyalara götürüveriyor beni :)

Farklı meyvalar demişken hatırladım ki bu sene kivi pek almadım. Bir kere erken aldım (büyük hata), daha olgunlaşmamışlardı ve sonra da o halinin tadını hatırlayıp bulaşmadım tekrar. Kivi alayım ilk fırsatta.

  1. “Mandalina -> Portakal Geçişi” İçin Yapılan 2 Yorum

  2. Selma 28 Ocak 2009 Çarşamba günü dedi ki :

    Perşembe ve pazar günleri kurulan ve sanırım Ankara’nın en güzel pazarı diye anılan 100.yıl pazarına geliniz bir ara mutlaka, belki istediğiniz gibi mandalina bile bulabilirsiniz bu aralar.

  3. Do 29 Ocak 2009 Perşembe günü dedi ki :

    Cuma günü de Batıkent’teki kardelen pazarına bekleyelim o zaman :)

Bir Yorum Yazın