Öyle bir seyir defteri…

Kıymalı tost

07 Ocak 2009 Çarşamba, 22:25 | Yimmek

Hiç böyle bişi duydunuz mu bilmiyorum, ben duymadım. Didem kıymayı kendi başına ya da ekmek arası yemeyi çok sevdiğini anlatırken kafamda ışıklar yandı, ekmek arası kaşarlı bir kıyma nasıl olur diye. Kaşarlı-kıymalı pide oluyorsa, tostu neden olmasın di mi…

Kıymayı soğanla kavurdum, tuz dışında baharat koymadım. İki ekmek dilimi arasına bir ince kaşar dilimi, kıyma, onun üzerine de bir ince kaşar dilimi koydum ve tost makinasına attım.

Sonuç : Harika! Eğer kaşarlı-kıymalı pide seviyorsanız bayılacaksınız.

Benim özel zevklerim : Kaşarın çok fazla erimemiş olması (ekmeğin kenarlarından biraz akar gibi olacak ama tamamen akışkan değil), kaşarın Ülker İçim marka olması ve ekmek dilimlerinin ince olması (ekmek ne kadar ince o kadar tostun lezzetine varabiliyorum ama parçalanmaması da gerekli tabii).

 1. “Kıymalı tost” İçin Yapılan 4 Yorum

 2. Ekin Meroğlu 07 Ocak 2009 Çarşamba günü dedi ki :

  Kıyma kavruluyorsa karabiber koyulur, nokta :-)

 3. Selma Şenozan 12 Ocak 2009 Pazartesi günü dedi ki :

  Bilkent Ankuva’da aşağı katta bazlama içine süper tostlar yapmaktalar, kuşbaşılı+kaşarlı yemiştim mesela sabah sabah; süperdi. Sonra evde de denedim ince ekmek arasında daha da güzel oldu.
  Adı Taksim sanırım oranın, tavsiye ederim, karışım meyve suları da güzel gidiyor cidden tostlarıyla. Bir efsaneye göre oranın sahibi eskiden tütün türevleri satıyomuş bu yerde, sonra birden niye insanları zehirliyorum diye düşünerek yemek işine girmiş ve vitamin olsun diye meyve suyu satmaya başlamış.
  Afiyet olsun :)

 4. Selin 29 Ocak 2009 Perşembe günü dedi ki :

  Bir de kaşarlı-kavurmalı tost vardır ki lisede kaçak olarak okulun yanındaki büfeden sipariş verirdik o kadar güzeldi. Sanırım kaçak olmasının da verdiği bir tat vardı ama cidden iyiydi tadı.
  Şimdiki okulumun yanında da bir Tıkınak olsa keşke…

 5. hasan hüseyin Dönmez 04 Ağustos 2009 Salı günü dedi ki :

  Aslen Burdur Yeşilova’lıyım , ben bildim bileli Yeşilova’da KIYMALI TOST yapılır. Tadı mı ? Tek kelimeyle harikadır. Sadece kıymalı tost yemek için köyden (kavak köyü) Yeşilova’ya çok gitmişimdir. Türkiye’nin çoğu yerine gittim ama hiç bir yerde kıymalı tost görmedim. Bir gün yolunuz Burdur/ Yeşilova’ya düşerse mutlaka tadına bakın. Fiyatı da çok uygundur. Yarım ekmek arası 1 – 1,5 TL arası.

Bir Yorum Yazın