Öyle bir seyir defteri…

Deniz Börülcesi

16 Haziran 2017 Cuma, 20:03 | Yimmek

Bir yiyecek bu kadar güzel ve yapması sıkıntı verici olabilir mi? Olabiliyor, bir de her türlü sarma var bana ters gelen ama onlar başka bir yazının konusu.

Deniz börülcesi, balık yemeklerinin yanında enfes bir yiyecek. Mevsiminde olunca yedikçe daha yiyesim geliyor.

deniz_borulcesi1

“Mevsimi” biraz değişikli. İlkbahar zamanlarında tuzsuz bir ot kendisi. Yaptıktan sonra tuz ekesiniz geliyor. Geçen zaman, eriyen ve akan sulardan topladıklarıyla zamanla tuzlanıyor. Sonbaharın sonlarına gelindiğinde bir bakmışsınız zehir gibi tuzlu.

Deniz börülcesinin yapımı aslında çok kolay: Bir tencerede su kaynatıp, içine deniz börülcelerini saplarını keserek atıp, kaynar suda 8 dakika bekletiyorum. Sonra çıkartıp, soğuk sudan geçiriyorum ve biraz daha soğumasını bekliyorum.

İşte o anda işkence başlıyor, her bir sapı tek tek elle ayırıyorum. Elle dipten hafif bastırıp çekince tüm deniz börülcesi geliyor. Haşlamasal açıdan tam kıvamını tutturduysam ne ala, hemen ayrılıyor. Yok eğer az haşladıysam, doğru düzgün ayrılmıyorlar. Çok haşladıysam da bu sefer sapın kendisi de yumuşamış oluyor, deniz börülcesi ile bir bütün olarak ayrılıyor ve sapı da mecburen yemeğe katıyoruz.

deniz_borulcesi_saplari

Balığın yanında tek salata olarak deniz börülcesi yemek demek, en azından kişi başına bir demet deniz börülcesi ayıklamak demek. Benim ayıklama hızımla (iyi olasılıkla) yarım saate yakın sürüyor.

Ayıkladığım deniz börülcelerinin üzerine ezilmiş sarımsak ekleyip, limon sıkıp, zeytinyağı döküp karıştırıyorum. Hemen yenilmeye hazır.

deniz_borulcesi2

Benimle yemek masasını paylaşanlar bilir, genelde yiyeceklere limon sıkmayı sevmem. Limonu sevmediğinden değil, her önüne gelen yemeğe eklenerek yemeğin tadının limonlaştırılmasını sevmediğinden. Deniz börülcesi limonun olmazsa olmaz olabildiği nadir yiyeceklerden. Sıkınız efem, acımayınız.

Bugüne kadar birçok yerde deniz börülcesi yedim, sadece bir yerde yoğurtla karıştırarak getirdiklerini gördüm. Bendeniz yoğurt manyağıyım, o kadar yoğurt yerim ki aklınız durur :). Ama deniz börülcesine yoğurt gitmiyor, yapmayın böyle bir katliam. Yiyeceğe hakaret, harcanan emeğe de yazık.

Deniz börülcesini evde yapmayalı yıllar olmuştu. Bir arkadaşımı kıramadığım için köyünden getirdiği deniz börülcelerini ona hazırladım. Bu bahane ile de bu yazıyı yazmıştım oldum, bir miktar da deniz börülcesi yedim tabii :)

Bir Yorum Yazın