Öyle bir seyir defteri…

Börülceli Pazı

13 Ocak 2009 Salı, 13:34 | Yimmek

Son 9-10 aydır sebze yemekleri denemeye başladım. Semizotu, pazı, pırasa, karnıbahar, ısırgan otu, kırmızı lahana, asma yaprağı, roka, yeşil fasulye, göbek (aysberg), radika, deniz börülcesi, reyhan gibi daha nice yemek yaparken kullanmadığım sebzeleri yemeklere ve salatalara katmaya başladım.

Tabii ilk denemelerin bazıları oldukça komik olmuştu. Örneğin İstanbul’da demetini 3.5 YTL’ye gördüğüm semizotunun kilosunu burada 0.75 YTL’ye gördüğümde 3 demet almıştım ve misafir yardımlarına rağmen bir hafta boyunca en az bir öğün semizotu yemiştik :). Ya da küçük radikalara alışık biçimde “çok yapayım” düşüncesiyle, 3 tane radika isteyip koccaman çıkınca kendileri; radika çorbası, radika kavurması ve yoğurtlu radika mezesi olarak 3 yemek birden yapmıştım — bir süre radikaya doymuştuk.

Çiya‘da yediğim sebze-bakliyat karışımından oluşan yemeklerden inanılmaz keyif aldığım için kendilerine gıpta ile bakardım. Önce sebze yemeklerinde deneyim kazanayım, sonra bir üst seviyeye atlayıp bakliyatla karıştırayım diye düşündüm.

O gün birkaç gün önceymiş… Pazarda gezerken daha önce yemekte kullanmadığım kara lahanalara kurmuştum, birçok yerde vardılar. Ama daha sonra pazarda son durağımızda tam kara lahana alacağım sırada yanında yemyeşil, gel de beni ye diyen pazılar gözüme çarptı. İkisini birden alamazdım, zaten aldığımız başka yemek olacaklar vardı. Pazı dedim…

İyi ki de demişim, kendileri ilk bakliyatlı sebze yemeğime dönüştüler. 2 demet pazıyı yıkayıp, sapları ile beraber doğradım, kendi suyunda kapağı açık pişmeye bıraktım (ıspanak kılıklı ne de olsa hemen büzüşüyor ve su bırakıyor, kapağını kapatınca da kararıyor). Bir önceki akşamdan ıslattığım bir bardak kuru börülceyi tuzlu suda düdüklüde 3 dakika haşladım (gerçi basıncın normale dönmesi çok uzun sürdüğünden 4-5 dakika da sayabiliriz). Üçüncü bir kapta da 3 tane orta boy soğanı acı kırmızı toz biberle kavurdum, acı biber salçası ve domates ile tuz ekledim, pazıların kalan az suyunu süzüp, onlarla karıştırıp birkaç dakika kavurmaya devam ettim. Börülceleri suyuyla beraber katıp, karabiber de ekleyip, biraz karıştırdım ve beraber pişmeye bıraktım.

Valla enfes oldu… Ben ki genelde sebze yemeklerinde yoğurdu çok severim, yoğurt bile koymaya kıyamadım yanına.

Çiya’da buna benzer bir yemeği “Pazı Borani” olarak yer, pek severdim ama sanki onda nohut ya da bulgur da vardı. Bir de daha ekşimtraktı tadı, salçadan dolayıdır herhalde.

  1. “Börülceli Pazı” İçin Yapılan 2 Yorum

  2. dee 13 Ocak 2009 Salı günü dedi ki :

    Bu yemeğe yoğurt koymak hakaret olurdu bence.
    Çok çok beğendim. Doymuş olmama rağmen ikinci tabağı yedim. Ellerine sağlık.

  3. Baris Ozyurt 14 Ocak 2009 Çarşamba günü dedi ki :

    Ankara’ da Çiya yok değil mi? Çiya gibi bir yer var mı peki FCH dışında?

Bir Yorum Yazın