Öyle bir seyir defteri…

Yaw yaw Wonkaa!

28 Ekim 2005 Cuma, 10:57 | Film / TV

Digitürk’ün pek beğendiğim televizyon rehberi sitesini geziyordum ki ne göreyim : “Willy Wonka and the Chocalate Factory“. Önce birkaç ay önce sinemada izlediğim film sanıp şaşırdım (genelde bir-iki yıl geçmesi beklenir). Sonra oyunculara bakınca 1971 yapımı Gene Wilder’ın oynadığı bir çikolata fabrikası filmi daha olduğunu farkettim. Heyecanlandım, ağzım sulandı ve utandım — tarihte yapılanları bilmediği için tekerleği tekrar icat edenleri gereğinden fazla takdir eden zamane çocuğu gibi hissettim.

  1. “Yaw yaw Wonkaa!” İçin Yapılan 1 Yorum

  2. Emre Sururi 28 Ekim 2005 Cuma günü dedi ki :

    —————————————————————————–

    bence filmin eski versiyonu, yenisinden daha güzeldir, daha vahşidir. yenisinin tabii ki johnny depp + tim burton + danny elfman artısı var ama gene wilder da hiç fena değildir. mike teevie hızla ışınlama cihazına fırlarken wonka’nın “no-please-don’t” deyişi vardır ki hele, tekrar tekrar izleyesim gelir. ayrıca eski versiyon yenisinden kesinlikle daha vahşidir: sonundaki charlie’nin testi (yeni film kitaptakine daha uygun olsa da), sonra başta çocuklara imzalattığı feragat belgesi.. yeni versiyonun sonunu roald dahl iyi ki görmedi (charlie’nin babasının tekrar işe girmesi, bunların evi fabrikaya taşıyıp mutlu mesut yaşamaları, …) kitap charlie’nin evine willy wonka, charlie ve dedesinin cam asansörle ‘haşırt!’ diye dalmalarıyla biter, nitekim devamı olan ‘Charlie and the Glass Elevator’ da tam bu noktadan başlar. hımmz.. başa bir “SPOILER!!!” ibaresi koymak şart oldu.. 8)

    off ya! şimdi hatırladım: hele willy wonka’nın babası (c.lee) olayı! argh! ne kadar kötü, ne kadar iğreti ve ne kadar da kitabın ruhunu baltalayan bir şeydir o yaw.. tamam, espri güzeldi (“geldiğinde bu ev burada olmayacak..”) ama bir espri için baltayla girişilir mi! ey tim burton; çektiklerini izledim, “sen haksızsın ve sana laflar hazırladım..”

Bir Yorum Yazın