Öyle bir seyir defteri…

Romance of the Three Kingdoms 2

29 Aralık 2008 Pazartesi, 17:31 | Film / TV, Genel

Dün akşam Red Cliff I filmini seyrettik. İlk başta John Woo filmi olduğunu görünce bir ürktüm, 300 Ispartalı gibi [1] bir film çıkacak diye. Neyse ki öyle değildi :)

Film Çin’in “Three Kingdoms” döneminde geçiyor. Seçerken de “aa ben bunun oyununu oynamıştım” diye seçmiştim. “Romance of the Three Kingdoms 2” isimli bir strateji oyunu vardı sürekli oynadığım. 3.’sü çıktığında beğenmemiştim, epey bir süre 2.’sini oynadıktan sonunda artık grafikleri çok eski geldiğinden olsa gerek bırakmıştım oynamayı.

Filmdeki karakterlerin isimlerini görünce acayip bir nostalji seli oldum. Sun Quan, Zhao Yun, Zhang Fei, Liu Bei, Guan Yu, Cao Cao hepsi küçükkene ezbere bildiğim isimlerdi. Anımsamadığım nedenlerle Sun Quan’ı pek severdim, Cao Cao’yu da hiç sevmezdim. Filmi izleyince anladım nedenini, her zamanki gibi mazlumun yanındayız :)

Romance of the Three Kingdoms” oyunu ne olmuş diye baktım, Koei boş durmamış, aynı oyundan bir 9 tane daha çıkarmışlar, en son 2006’da “Romance of the Three Kingdoms XI” çıkmış. Hatta 1997’de oyunu forklamışlar, bir de “Dynasty Warriors” isimli daha dövüşken bir sürümünü piyasaya sürmüşler.

Film mi… film güzeldi bence. Az dövüş bol öykü. Tarihsel tutarlılığını bilemiyorum elbette. İkinci filmi de Ocak’ta çıkacakmış, bir 2.5 saat daha izlerim valla.

Oyun mu… Eh üzerinden 18 sene geçmiş ama internetin güzelliği “terk edilen oyunlar” sitelerinden bulunabiliyor. Dosbox’la da pek güzel çalışıyor. Tabii o kadar eski bir arayüzle (grafikleri hadi boşver) oyun oynamak çekici gelir mi, onu bilemedim. Bazı şeyler zamanında güzel oluyor :)

[1] “300 Ispartalı” bir nevi bir “porno” filmi. Konu bulunsun diye Isparta’yı atmışlar ortaya. Sürekli özel efekt ve dövüş seyrediyorsunuz. Isparta değil de herhangi bir şehirde, suyun altında, uzayda, bir adada, herhangi bir yerde geçse de farketmezmiş. Çünkü konu yok aslında filmde. Sadece adı konan konuda giyinmiş dövüşenler.

Bir Yorum Yazın