Öyle bir seyir defteri…

Müzik CD’lerini dijital çalmak

29 Kasım 2005 Salı, 18:56 | Gezegen

NKA bilgisayara bağlı bir CD çaların onu ses kartına bağlayan bir ses kablosu olur. Çaldığı müzik CD’sinin çıktısını ses kartına verir, ses kartı da kendi çıkışından dışarı. Ses kartı olmayan bilgisayarlarda bunu yapabilmesi için ön tarafında kendi kulaklık çıkışı olur. CD çalarlar sadece veri okumak değil, yazılım bağımsız müzik CD’si çalma yetisine de sahipler aslında — alete elektrik gelmesi yetiyor.

Yurdumun “bilgisayarcı”ları o iki kuruşluk ses kablosundan bihaber olduklarından ya da tasarruf etmek istediklerinden bir dönem insanlar “bilgisayarımda müzik CD’si çalamıyorum’ diye ağlardı. Sonra daha kötüsü oldu, CD çalarların dijital ses kopyalama yöntemi Windows Media Player tarafından kötüye kullanılır oldu. Artık CD çalmak istediginizde Windows Media Player öntanımlı olarak müzik CD’sinden dijital olarak veriyi çıkartıp bilgisayarda çalmaya başladı. CD çalara işkence yapan bu teknik, bilgisayarın da kaynaklarını gereksiz yere tüketiyor. Yurdum bilgisayarcıları bu sayede o kabloyu tamamen unutma mutluluğuna eriştiler.

Tabii bu döndü dolaştı bir ara özgür yazılım savunucularının başına bela oldu. “Linux’ta müzik CD’si çalamıyorum” diyalogları yaşanmaya başlandı. “Yav bir ses kablosu takacaksınız, bakın bu hali bilgisayarınızı da yavaşlatıyor, dijital çalmak yanlış bir iş” sözleri “Ama Windows’ta çalışıyor” yanıtlarına karıştı. Sonra bilgisayarlar hızlandı, MP3’ün iyice yaygınlaşmasıyla bunlar unutuldu gitti.

Dün CD çaların bağlı olduğu makina Pardus testine maruz kalırken CD dinlemek isteyince kendi bilgisayarımdaki CD yazıcıya taktım CD’yi. CD yazıcı olup CD çalma tuşu olmadığından KsCD’yle tanıştım. “Çal çocuğum” dedim. Ama ses gelmedi. Tabii bütün bu anılar geri geldi. Aleti CD çalar niyetine kullanmayacağımızdan ses kablosu koymamışız içine. Eee… ne olacak şimdi dedim, KsCD’nin seçeneklerini açıp “Digital Playback” seçeneğini görünce yüzümde bir gülümseme oluştu. Bilgisayarın işlemcisi var kardeşim çalışsın diyerek işaretledim, ses gelmeye başladı… Başladı da, CD yazıcı da hıçkırıklara boğuldu. Uçak kalkma sesi ile “yapma bunu bana” çığlığı arası bişidi. Kıyamadım tabii. Kalktım, ses kartının çıkışından kabloyu alıp CD yazıcıya taktım direk ve öyle dinlemeye başladım.

Kıssadan hisse… Duygusal insanlar için “digital playback is evil”.

 1. “Müzik CD’lerini dijital çalmak” İçin Yapılan 1 Yorum

 2. Serdar KOYLU 30 Kasım 2005 Çarşamba günü dedi ki :

  Evet, sevgili Doruk kardeşim, çok iyi tespitler yapmışsın. Ama atladığımız bir husus var.
  CD digital olarak bir hayli kaliteli ses içerir. Bu sesi CD reader üzerinde sese dönüştürür, analog kabloyla alır, tekrar dijitale çevirirsen, bir sürü distorsiyon oluşur vede kalite bozulur. Bu durumda bilhassa Hi-Fi meraklılarını çileden çıkarabilir. Hoş, çoğu kulak aradaki farkı anlamaz, çoğu amplifikatör, hoparlör filan da daha fazla bozar sesi. Ama adamın elinde DIN 45500 bir sistem varsa, fark derhal belirgin hale gelir.
  İşte bu yüzden dijital olarak sesi almak daha iyidir.
  Orta yol ise, analog ses kablosu değil, S/PDIF bağlantısını kullanmaktır. Yeni Ses kartları S/PDIF (IEC958) hat giriş desteği sunar. Daha çoğu sadece hat çıkışı sunar. Bu arabirim optik veya elektrik olabilir. CDROM’ların nerdeyse tamamı ise, elektrik sinyali olarak (optik değil) S/PDIF çıkışına sahiptir.
  Eğer ben hi-fi hastasıyım diyorsanız, dükkan dükkan gezip Dual Pikap, JBL Hoparlör vs. arıyorsanız, size gereken S/PDIF mevzusu olacaktır.

Bir Yorum Yazın