Öyle bir seyir defteri…

Meeeeliiiiiiiiiiiiih

19 Ocak 2009 Pazartesi, 12:42 | Memat

Her kış kartlı doğalgaz sayaçları yüzünden nasıl sefil oluyoruz Ankara’da. Hiç metro duraklarındaki doğalgaz gişelerinin yakınlarından geçiyor musunuz? Benim her geçişte içim cız ediyor. Her bir gişede onlarca kişilik kuyruklar, saatlerce sımsıkı paltolarına sarınmış doğalgaz almak için sıra bekleyen insanlar. En basitinden bu insanlar her doğalgaz almaları gerektiğinde orada bekleyerek harcadıkları saatlerini/günlerini çok daha yararlı işlerde değerlendirebilirler. İnsanların zamanı bu kadar ucuzlaştırılmamalı.

Yan evdeki komşuma çok imreniyorum. Hala faturalı sayaç kullanabiliyor. Normalde olması gerektiği gibi kullanıyor doğalgazını, ay sonunda geliyor faturası, dilediği yolla uygun bir zamanında ödüyor.

Kartlı sayacın ne farkı var? Gidiyorsun belirli gişelerde sıraya girip daha almadığın hizmetin parasını peşin olarak önden ödeyerek kartına istediğin miktar (üst limiti var aslında) doldurtuyorsun. Kartı sayaca taktığında, kontörleri (10 eksik olarak) sayaca aktarıyor, kart boşa çıkıyor. Sayaçtaki kontör bittiği anda cart diye doğalgazın kesiliyor ve soğukta kalıyorsun. Bu olduğunda kartta kalan 10 kontörü de sayaca yükleyip, 1 gün kadar (hava çok soğuk değilse) idare edebiliyorsun. Banka yoluyla ya da internetten ödemek gibi bir şansın yok. Fiziksel olarak kartınla beraber bizzat o gişelere gidip doldurtman ve fiziksel olarak evine dönüp o kartı sayaca yüklemen gerekiyor. O zamana kadar hiçbir şekilde evinde doğalgaz kullanamıyorsun, soğukta donuyor ev ahalisi.

Az sefil olmak istiyorsan çok nakit paran olması gerekli, bunu da bankaya falan yatırmak yerine önden belediyeye vermen gerekli. Yine de bittikçe o sıralara girip doğalgaz almalısın. Eğer para sıkıntın varsa, daha çok çalışıp para kazanmaya debelenmekle, sık sık doğalgaz sıralarında mesaini harcamak arasında telef olursun (az paran olduğu için azar azar doğalgaz alabilirsin ve çok sık biter).

Bu rezalet için harcanan insan gücüne, emeğe, enerjiye yazık değil mi? Tüm bu sefalet belediye insanları daha erken soyabilsin, parası olmayanlar daha erken donmaya başlasın diye. Fatura kesip adrese yollayınca, parasını insanlara önceden karta doldurtmaya göre -en az- 1.5 ay kadar sonra alıyor. İnsanlar soğukta kalmiim korkusuyla fazlaca alırsa yanına kar kalıyor işletmenin. Kıtı kıtına almak için tonla zaman harcasalar bile 1.5 ay kafadan kar ediyor.

Durduk yerde yine niye mi dellendim? Her metro kullandıkça delleniyorum zaten ama bilgisayar başında dellenmemi doğalgazımın dün yine biteyazması sağladı. Erken farketmem şanstı tabii (paranoyak bir halde sayaç kontrol eder oldum) ama Pazar’ın ortası, doğalgaz alabilmek için Demirtepe’ye kadar git-gel yapmam lazım. Durduk yerde saatlerimi buna yatırmam mümkün değildi. Kartta yedek tutulup yüklenmeyen 10 kontörü yüklerim, bir gün idare eder, Pazartesi yolumu biraz uzatır alırım doğalgaz, eve döndüğümde doğalgaz bittiğinde ev soğumuş olur ama napalm dedim.

Dedim demesine de… akşam oldu, uyuyacam artık, gaz bitmedi. Tamamen bitmediği zaman da o 10 kontörü yükleyemiyorsun. Ya kökleyeceğim kombiyi ve doğalgaz bitene kadar uyumayacağım (ki kartta kalanı yükleyebileyim), ya iyice kısıp sabaha kadar dayanmasını umacağım ya da bitiş zamanını kestirip saat kurup gecenin ortasında kalkıp soğuğa çıkıp gaz yükleyip kombiyi resetleyip yatacağım (tutturamazsam, saatin alarmını ileri al, uyu, tekrar kalk). Gecenin ortasında yataktan soğuğa çıkıp geri uyumaya nefret ettiğimden, gözümden de uyku aktığından, kombiyi kısıp lahana gibi giyinip iki kat yorgan altına girip uyudum.

Çektiğin işkenceye bak…

 1. “Meeeeliiiiiiiiiiiiih” İçin Yapılan 4 Yorum

 2. Selma 19 Ocak 2009 Pazartesi günü dedi ki :

  katılıyorum, katılıyorum, katılıyorum.

  Geçen ay 100.yılda kartlara gaz dolumu yaptıkları ziraatbankacığının sölzeşmesini yenilemeyip burada yaşayan tüm insanları da kızılaya yönlendiler, yani o sıralar biraz daha kalabalıklaştı. Ve sürekli kızılaya gidip gelmemek için deli gibi gaz alıp fazla sıra bekleyemeyeyim bari diyenlerden oldum.

  Bu arada yanlış bildiğin bir nokta var sanırım, geçen sefer ben o 10luk yedeği henüz gaz bitmemişken yükledim. aynen gece donmayayım diye gazın bitmekte olduğu sıralarda kartı taktım ve yükledim, tamamiyle bitmesini beklememe gerek kalmadı.

  Sırf bu nedenle kışın tadını yaşayamıyorum, nefret ediyorum gaz almaktan ve gaz sıralarından!!!! Ve ek olarak 100.yılda su da kartla yüklenmekte :(

 3. Necmettin Begiter 19 Ocak 2009 Pazartesi günü dedi ki :

  Nasıl yani ya, siz şimdi Ankara’da doğalgazı kontörle mi alıyorsunuz? Hem de internetten, telefonla, kredi kartı ya da banka havalesiyle alamıyorsunuz, öyle mi? Şaka mı bu? (Bursa, İstanbul ve İzmir’de böyle bir uygulama bilmiyorum ben..)

  Ankara halkı hiç protesto falan etmez mi bu saçmalıkları? Bu adam neye güvenerek yeniden aday olur?

 4. Tayfur 20 Ocak 2009 Salı günü dedi ki :

  Artı olarak Çankaya`da yaşıyorsanız Büyükşehir EGO binanıza gelmez. Gelirse de kapınızı çalmaz. Ama Balâ seçimlerde aynı Çankaya`nın mahallesi oluverir..

 5. obm 21 Ocak 2009 Çarşamba günü dedi ki :

  Annem soruna her aklına estiğinde doğalgaz alarak çözüm buldu.

  Sorun şu ki, ev merkezi ısıtmalı.

  Sanıyorum şu anda sayaçta küçük çaplı bir sanayi bölgesini işletmeye yetecek kadar kontör var. (EGO memurları kıllanıp sürekli kontrole geliyorlar)

  Necmettin Begiter:
  -Bu adam neye güvenerek yeniden aday olur?
  Tavuklara!

  Çankaya bölgesini çevredeki köyleri ekleyerek ele geçiriyor şimdi de.

Bir Yorum Yazın