Öyle bir seyir defteri…

Kol ağrıtan kitaplar serisi

28 Temmuz 2006 Cuma, 20:17 | Kitap

“Ağır” kitap her zaman “ağırbaşlı” anlamına gelmiyor. Bir de yerin çekimine daha çok kapılan kitaplar var. Kaldırması, havada tutması zor, bir sağ kola bir sol kola geçirsen ya da iki elle birden tutsan da kısa zamanda ağrı yapanlardan bahsediyorum.

R. A. Salvatore
‘nin Drizzt dışında bişilerini okumak istiyordum, Ruhban serisi daha yeni çevrilmeye başlandığı (daha bir kitabı var yayınlanan) için tüm serisi çevrilmiş olan İblis Savaşları’na çevirdim rotayı. 3 ciltlik serinin iki kitabını Ideefixe’in acayip bir indiriminden çok ucuza almıştım, bir köşede duruyordu. Bir de amca şunu 3 kitap değil de 6 kitap olarak yayınlasaymış ne güzel olurmuş. 3 kitap güya da, kitapların her biri 700-800 sayfa. 300-400 sayfalık kitaplardan iki tane ediyor. Taşıması ayrı bir dert, çantaya sığdırması ayrı bir dert, okurken havaya kaldırması ayrı bir dert.

Şu bir gerçek ki, adam “süper kahraman” yaratma konusunda başarılı. Bir kitapta 5-6 tane çıkarmış gene. İlk defa, yan rollerde de olsa üstün güçleri olmayan birkaç tip yaratmış, hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim. Onun kitaplarını okurken bazen bunun — daha az güçlü karakterlerin eksikliğini hissediyorum. Bir de böyle bir karakterin başrolde olduğu bir kitabını okursam, işte o zaman mutluluk dansı yapabilirim.

İblis Savaşları’nın ilkini bitirirken yaptığım kol kasının gazıyla Dune‘un 5. kitabı, Dune’un Kafirleri‘ne giriştim. Değer verdiğim insanlardan övgü alan 5 ve 6. kitapları okuyabilmek için Dune 4 eziyetine bile katlanmıştım. İşkencenin etkilerinin geçmesi ve bir sonraki kitaba geçebilmem dile kolay iki senemi aldı. Sarmal’ın 4-5-6. kitaplarının çevirisini beğenmediğim gibi ağır kağıda da basmışlardı hainler (aloo, insan okuyacak bunu). Kaç senedir ilk 6 kitabı tekrar çevirip yayınlayacağını vaadeden Kabalcı’yı bekleye bekleye göl oldu. “İblisin Uyanışı” ile yaptığım sıkı antrenman sağolsun, ilk 120 sayfanın sonunda hala pişman olmuş değilim. Sadece çevirmene laflar hazırlayıp duruyorum :)

  1. “Kol ağrıtan kitaplar serisi” İçin Yapılan 2 Yorum

  2. Emre Sururi 02 Ağustos 2006 Çarşamba günü dedi ki :

    Artık sizin de e-kitap olayına geçme zamanınız gelmiş anlaşılan… Kol ağrıtan kitaplara paydos! Her kitap için tek ağırlık, üçüncü cinse özgürlük! 8)

  3. Yagmur 03 Ağustos 2006 Perşembe günü dedi ki :

    Senden bunu hic beklemezdim Emre Sururi kardesim.. Kitap dedigin pilsiz de okunabilmeli.

Bir Yorum Yazın