Öyle bir seyir defteri…

Dağıtım kurma mevsimi

06 Eylül 2006 Çarşamba, 15:54 | Gezegen

LKD standlarından uzak kala kala, uzun zamandır dağıtım denemediğimi farkettim. Eskiden yeni çıkan birçok sürümü dener, iyi-kötü fikir sahibi olabilecek kadar bilgi sahibi olmaya çalışırdım. Sanıyorum son zamanlarda o kotayı Pardus’la fazlasıyla dolduruyorum >8-]

Biraz da elalem napıyor takip etmek lazım diyerek SuSE ve Kubuntu‘nun en bi son sürümlerinin alıp, elimdeki boş bir bilgisayara kurdum. DVD güzel bişi — n tane CD ile uğraşma ya da CD’ye sığdırma derdi kalmadı sayesinde. Kim şimdi o kadar CD’yi basıp kurulum sırasında değiştirecek üşengeçliğine de sığınamaz oldum tabii :)

Her ikisi de o kadar kolay kuruluyor ki… Yakın zamanda Windows kurma işkencesine maruz kalmış bir insan olarak kendimi uçakta birinci sınıf uçuyormuş gibi hissettim :). Hele Kubuntu’nun öncelikle LiveCD’den açıp kurulum programını onun üzerinden çalıştırmasına hayran kaldım. Harika bir fikir. Bilgisayar Linux kurulurken o işe kilitlenmiyor, eliniz kolunuz bağlı oturmak yerine bilgisayarı kullanabiliyorsunuz. Kurulunca bilgisayar nasıl olacak diye kurcalamanın yanı sıra internete bağlanıp hayatınızı :) da sürdürebiliyorsunuz. Ama bir eksiği var kadı kızının, insan bir tane oyun koymaz mı kardeşim?! Kimse halkın sesini *:) dinlemiyor, sonra deyip oyalıyor. Bilgisayar kurarken oyun oynamak istiyoruz!

Gıcık lisanslara sahip programların (Sun Java, Macromedia Flash, vs) dağıtım CD’leri ile beraber gel(e)me(me)si genel bir sıkıntı yaratıyor. Bunların yazan firmalar, gelsin benim sitemden indirsin, lisans anlaşmamı “I Agree” tuşuna basarak kabul etsin diye kıvranıyor (yasal ne geçerliliği varsa artık). Dağıtım şöyle kutudan hazır çıksın, oradan buradan sürücü/program toplamayalım istiyoruz di mi… SuSE buna güzel bir çözüm bulmuş. Paket seçimlerini yaptıktan sonra -seçtiyseniz- gıcık programların lisans anlaşmalarını birbir çıkartıp karşınıza onaylatıyor ve kuruyor otomatik.

Teknoloji gelişiyor mirim…

Bir Yorum Yazın