Öyle bir seyir defteri…

Çeşitlemeler

30 Ekim 2004 Cumartesi, 12:26 | Genel

Notbuğuma bu aralar laf atanlar çoğaldı… Temamı değiştirdim, hatta utanmadan bir yarım Licq teması yaptım ona uygun. İkonlarla falan kasmadım ama en azından renkleri uydurdum.

Evek, 800×600 artık gerçekten anlamsız hale geldi. Notbuk aslında Windows’ta iken 1024×768’e çıkabiliyor diye şiddetle hatırlıyorum ama Linux’ta yaptıramadık. Daha önce de Xfree 4.x ile çalışmamıştı tv-out’u ntsc’den pal’a çevirene kadar. O açıdan çok şaşırtıcı değil.

Gene de süper mutluyum notbuğumda. 196 RAM’e çıktıktan, diski 20 GB 5400 rpm ile değiştikten sonra süper tatminkar hale geldi. Kullandığım uygulamalar da efendi olduktan sonra, çok rahat kullanılıyor.

Alternatif bulamadığım bir Quanta kanırtıyor biraz. Onun da üşenmeyip gereksiz özelliklerini kapatıp normal bir kod editörü haline getirsem o geyik de bitecek muhtemelen.

Tekrar Bluefish’e sevgi ve saygı sunuyoruz. Hem kararlı, hem cvs’ten denedim. Birinde dosya açamıyorsun bile, çünkü dosya seçme penceresi böcüklü. Ötekinde ise muhtemelen kullandıkları GTK fonksiyonu problemli, kopyala-yapıştır düzgün çalışmıyor. Ne desem boj…

GTK’yı seviyom ama GNOME’u sevemiyom. KDE’yi genel olarak seviyorum; Quanta, K3B, KBabel gibi “killer-app”larının (ııykk) hastasıyım. QT, GTK’ya göre biraz daha hantal kalıyor ama gene de güzel. Sadece KDE’nin yapıtaşı olarak kalsa bile iyi. Ki MySQL vari lisanslaması ile gönlümde taht kurmuş durumda.

Firefox 1.0 RC1 denedim… fena değil. Bir gündür göçmedi en azından. Bir önceki beni resmen çıldırtmıştı göçme konusunda.

RSS feed’i okumak için Akregator deneyecem, deneyemedim hala. Neden? Çok KDE bağımlısı ipne… Kontakt ve Konqueror hedelerinden vazgeçip derliyorum şimcuk. Umarım her poku onlara bağlamamıştır.

“All-in-one” anında mesajlaşma programlarını hala şiddetle protesto ediyorum. Al Gaim’i, vur Kopete’ye… Uludağ’cıların “ne güzel de bütünleşik çalışıyor” formatında tüm KDE programlarını kucaklayarak alternatif programlardan vazgeçmelerini (daha iyi bile olsalar) kınıyorum ve ıkınıyorum. Kullanışlılık ilk planda olmalı, daha kolay entegre olması değil.

Sylpheed 1.0.0beta1’e geçti. Koçum Hiro yaw… Yıl sonuna kadar 1.0’ı çıkaracakmış. Kapı gibi e-posta programı valla. 3.5 yıldır aleti resmen arşiv olarak kullanıyorum, bana mısın demiyor. Bakayım… Mail arşivim 1.4 GB’a ulaşmış. Üstelik bir ara bazı liste arşivlerini paketleyip kaldırıyorum (gerçi bazıları anlamsızdı, onları bir ara arşivlerden bulup geri açacam). Süper güvenilir çalışıyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir Yorum Yazın