Öyle bir seyir defteri…

Çeşitlemeler

30 Ekim 2004 Cumartesi, 12:26 | Genel

Kitap genel olarak büyücüler ve onların sihir yoksunu danışmanları etrafında dönüyor. Ortada sadece bir tane kral var. Hadi bir de komşu ülke kralını da eklesen (ki yok ortalıkta hiç) iki tane eder. Aslında serinin adı Büyücüler ve Danışmanlar olmalıymış yaw.

Süper spoiller var, ona göre okuyun gerisini.

Tüm 3 kitap boyunca kötülüğü sürükleyen Kiva adında bir hatun var. Her kitapta bir şekilde kurtuluyor, planında bir başka boyuta geçiyor ve “kötü” tarafı onun ekseninde izlemeye devam ediyoruz. O konuda biraz kastırılmış açıkcası… Hadi kitabın başlarına tamam, ne menem bişi olduğunu bilmiyorduk da sonrasında sürekli yaşatmak için kasılmış gibime geldi.

İlk 2 kitap boyunca olayları sarmalladıktan sonra eksik parçaları birleştirmek için bir ara sürekli hikaye anlatma moduna girmesi de süper geyik geldi bana. Tüm hikayenin parçalarını yerine oturtabilmek için biraz zorlama yerler var. Bazı yerlerde bazı olaylar sırf o olay sayesinde x hikayesi de öğrenilsin diye gerçekleşmiş hissi veriyor.

Düşününce şimcuk… Kiva’nın filmin ana karakteri Matteo’nun neden çükünün kesilmesini engellediğini bağlamamış. İlginç…

Kadim arkadaşları karşı karşıya getirme klişesini yapabilmek için Andris’in ilk iki kitapta sürekli Kiva’nın yanında alması da geyik. Hadi ilk kitapta tamam da, ikincisi çok zorlama…

Hmm… düşününce gene… tekrar çağırılan Laraken’e ne oldu kitabın sonunda? Bunu ben de unutmuş olabilirim tabii. Hakkını yemeyelim.

Kitaptan genel olarak memnun kaldım. Sadece hikayenin doğal akışında verilemeyen bilgilerin zorlama boşluk doldurma hareketleri ve arada bir sakız gibi uzayan karakterin kurtulma hikayeleri faüldü. Onlar daha ustaca yapılabilirdi diye düşünüyorum (usta kitap eleştirmeni olarak). Yoksa bütününe baktığında kitapların geçtiği Halruaa ülkesi çok güzel yaratılmış.

Ööle işte…

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir Yorum Yazın