Öyle bir seyir defteri…

Beşiktaş Kurufasülyesi

11 Ağustos 2011 Perşembe, 00:17 | Yimmek

Birkaç hafta önce Bolu’daki pazardan 4 çeşit “normal”den farklı kuru fasülye almıştık. Bunlardan birini bugün nihayet deneyebildim. Pazarda bize bunu satan teyze, “Beşiktaş Fasülyesi” dediklerini söylemişti. Ben yine de siyah-beyaz fasülye olarak adlandırmayı tercih edeceğim :).

siyahbeyazfasulye_110811

Kendilerini normalde kurufasülye yaparken nasıl yapıyorsam öyle yaptım. Yarım kilo kuru fasülyeyi düdüklüde bir 5 dakika kadar suda haşladım (normalden farklı olarak boyasını attığı suyu döktüm). Başka bir tencerede doğranmış 2 soğanı ve 2 iri diş sarımsağı acı toz biberle kavurdum, üzerine 4 tane doğranmış domates kattım. Biraz da onları pişirdikten üzerine süzdüğüm kuru fasülyeleri kattım. Sonra da üzerini geçmeyecek (hatta zevke göre daha altta kalacak) kadar sıcak su ekledim. Karabiberini ve tuzunu ekleyip, birkaç tane yeşil biberi bütün olarak attım ve yavaş yavaş pişmeye bıraktım.

Sonuç lezzetli ama böyle “parmaklarınızı yersiniz” lezzeti değil. Hafif barbunyaya yakın, isli gibi ama tatlımtrak bir tadı var. Belki sıcak yemek diye değil de, soğuk/zeytinyağlı yapılsa (barbunya tarzı) öyle de güzel olabilir.

Bir çeşit gitti, geriye kaldı 3 tane daha… :)

  1. “Beşiktaş Kurufasülyesi” İçin Yapılan 1 Yorum

  2. Baris Ozyurt 11 Ağustos 2011 Perşembe günü dedi ki :

    Bayim, bu tariflerin pismis hallerinin de fotograflarini ekleseniz ya?

Bir Yorum Yazın