Öyle bir seyir defteri…

Ben Eben’i gördüm

04 Mart 2007 Pazar, 16:44 | Gezegen

Jono Bacon’ın “sağlık problemi” sağolsun, Bilgi Üniversitesi Özgür Yazılım Günleri‘nde bu yıl yurt dışından tek bir misafir konuşmacı vardı : Free Software Foundation‘ın hukuk profesörü Eben Moglen.

Geçmiş yıllarda gelen Stallman‘dan antrenmanlı olarak “mükemmel” bir insan beklemiyordum. Yanılmışım :). Stallman’ın bana antipatik gelen tüm yönlerinin kaybolduğu, “Stallman’ın olmuşu” Eben Moglen.

Özgür yazılım felsefesini bilgisayarcı ya da hukukçulara göre değil de, bu konu hakkında hiçbir fikri olmayan tüm insanlara yönelik olarak bu kadar başarılı anlatmasına hayran kaldım. Verdiği örneklerin de hiçbiri belirli bir meslekteki insanlara yönelik değil, yine herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği türdendi. Üstelik dersini de çalışmıştı, İstanbul’un tarihine göndermeler yaparak karşısındaki insanları daha da iyi yakaladı.

Soru-yanıtlarla beraber 2.5 saate yakın konuşmasını dinledim, doyamadım. Bıkmadan daha saatlerce dinleyebilirdim. Sorular nedeniyle aynı konuları tekrar etmek zorunda kalırken bile farklı örneklerle geldi. Uzun zamandır bu kadar ilham verici bir konuşma dinlememiştim.

Bir Yorum Yazın