Öyle bir seyir defteri…

Basmati pirinç ile pilav

26 Ağustos 2010 Perşembe, 07:48 | Yimmek

Basmati pirinç ismi ile ilk glikemik indeks tablolarını kurcalarken tanışmıştım. Daha sonra tipini gördüğümde, “aaa çin işi beyaz pirinç” demiştim. Daha sonra araştırdığımda aslında Hindistan taraflarında daha yaygın olduğunu gördüm.

Pirincin özelliği, ince ve uzun olması, nişastasının az olması. Pişince boyu daha da uzuyor ama pek kalınlaşmıyor. Boyut olarak alışageldiğimiz pirinç ile tel şehriye arası gibi düşünebilirsiniz.

Nişastası az olduğu için ağır ve doyurucu pilav sevenlere hiç gelmez gibi geliyor, hafif bir pilav oluyor çünkü. Pilavını yapmak, normal pilav yapmaktan çok farklı değil, yağ miktarını biraz farklı koyuyorum sadece.

50g tereyağını kızdırıp, 3 bardak yıkanmış basmati pirinci ekleyip biraz kavuruyorum. Üzerine 4.5 bardak kaynar su ekleyip, tuzunu da koyup, kapağını kapatıp, altını kısıyorum. 15 dakika sonra altını kapatıyorum. Kapattıktan 15 dakika sonra kapağını açıp, biraz karıştırıp, geri kapatıyorum. Ondan da 15 dakika sonra tabaklara…

Benim gibi mutfak saatiniz bozulduysa ve hala yenisini almadıysanız, kteatime imdadınıza yetişir.

Sadesi bu, Didem buna sardığından henüz farklı yöntemleri denemedim (galibiyetin üzerine yattım). Ama şöyle baharatlı (safran/zerdeçal, köri, kimyon gibi), hatta bademli güzel olabilir gibime geliyor.

Bir Yorum Yazın