Öyle bir seyir defteri…

Banka yayınları

10 Ocak 2006 Salı, 12:05 | Kitap, Memat, Musiki

Pandora‘nın haftalık kitap bültenine bakarken Narnia Günlükleri‘nin 2-3-4. kitaplarının yayınlandığını gördüm. Daha önce Türkçe’ye çevrilmemiş miydi zaten diye düşünerek ufak bir araştırma yaptım. Karşıma o bilindik ikili çıktı: “İş Bankası Yayınları” – “Tükendi”.

İlk bu kavramla Modern Folk Üçlüsü’nün bir albümünü almaya çalıştığımda karşılaştım. Ideefixe‘de “Müziğimizde Bir Doğru Nota Öyküsü” CD’sini görüp, “gelince haber ver” dedim saf saf, geleceğini sanarak. Aradan birkaç hafta geçtikten sonra sabırsızlığım arttı, Kızılay’ın göbeğindeki Yapı Kredi Yayınları‘nın satış yerini hatırladım, çok da ayakaltı bir yerdi. Geçerken bir unuttum, iki unuttum derken sonunda kapısından içeri daldım. Büyük bir hevesle dükkanda oturan kadına sorduğumda “yok” dedi. Ne zaman gelir dediğimde ise “gelmez” dedi. Kendi yayınları olduğunu belirttiğimde ise baskısının tükendiğini, tekrar yakın zamanda basılacağını sanmadığını söyledi. Başka satış yerlerinde bulur muyum çırpınmalarım ise nafileydi.

İş Bankası da, Yapı Kredi de “Kültür Yayınları” adı altında yüzlerce kitap, dergi, müzik CD’si yayınlıyorlar. İnsanın iştahını kabartan bir çeşitlilik söz konusu. Sorun şu ki, bastıkları bir yayını bir daha kolay kolay basmıyorlar. Baskısı tükeniyor, artık piyasada — hatta kendi satış merkezlerinde dahi bulunmuyor. Ama tekrar baskısını yapmıyorlar. Yeni kuşaklara aktarılamadıkça, ilgi duyan herkes ulaşamadıkça o yayını yapmanın ne anlamı kaldı? Emeğe de büyük saygısızlık, o yayınları hazırlayanların yerinde olmak istemezdim.

İnternet ve bilgisayar ikilisi bu anlamda ne büyük bir devrim… Artık isterseniz, ek harcama yapmadan tüm çalışmalarınızı dünyanın dört bir yanındaki insanlara aktarabiliyorsunuz. Tarihin tozlu raflarında kaybolmak zorunda kalmıyor. Sınırlayan biri varsa o artık kendiniz, olanaklarınız değil.

  1. “Banka yayınları” İçin Yapılan 1 Yorum

  2. ben 09 Şubat 2006 Perşembe günü dedi ki :

    sen kimsin, nasıl yani? nasıl bu siteyi bulmadım görmedim seni okumadım….

    seni okumaya devam ediceğim.

Bir Yorum Yazın