Öyle bir seyir defteri…

Avokadolu Enginar Salatası

21 Mayıs 2018 Pazartesi, 09:22 | Yimmek

Mevsimlerden yine enginar mevsimindeyiz.

Bir süre önce rastladığım bu fikri ancak bugün deneyebildim.

Daha önce birkaç kere avokado alıp, olgunlaştırdığımda ya elimde enginar yoktu ya da o sırada yapmaya üşendim ve avokadolar “fazla” olgunlaştığı için salatada kullanılamaz hale geldi.

Haftasonu markette tam kıvamında olgun avokadolar görünce, pazardan da enginarı alıp fazla oyalanmadan işe girişmeye karar verdim. O kadar ki, ıska geçmemek için kahvaltı niyetine yapıp yedim kendisini :)

4 küçük enginar çanağını küp küp doğradım ve düdüklüde buharda 10 dakika haşladım. Enginarlar soğuduktan sonra, 2 avokadoyu küp küp doğrayıp ekledim. Yeşil soğanların yeşil kısımlarını ince halka halka doğradım. Dereotunu da ince doğradım. Üzerine yarım limon sıkıp zeytinyağı gezdirdim, tuz ekledim ve karıştırdım.

avokadolu_enginar_salatasi_210518

Önemli noktalardan biri avokadoların ne çok sert ne de çok yumuşak olması. Yumuşak olduklarında küp küp doğranamıyorlar, püre gibi ezmelik ya da sürmelik oluyor. Sert olduklarında da tadı lezzetli olmuyor. Haşlanmış enginarla aynı yumuşaklıkta olmalılar.

Enginarları haşlarken kararıyorsa, biraz limonla ovabilirsiniz.

Çeşitli başka ekşiler katanlar okudum: Kornişon turşu doğrayan, nar ekşisi ekleyen, pul biber koyan vs. Yaptığım halinden sıkılmaya başladığımda onları ve olası başka ekşi çeşitlendirme yöntemlerini de denemeyi düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın